NFL
Trzaskowski został zapytany o stanowisko w sprawie pomysłu Lewicy o likwidacji Funduszu Kościelnego ▶️

Likwidacja Funduszu Kościelnego? Rafał Trzaskowski wprost
Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany, oczywiście w porozumieniu, rozmowie ze wszystkimi Kościołami – powiedział prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Kilka dni wcześniej ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk złożyła wniosek o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy likwidującej Fundusz Kościelny.
Rafał Trzaskowski na konferencji samorządowców był pytany o stanowisko w sprawie pomysłu Lewicy o likwidacji Funduszu Kościelnego.
Pytanie, czy będzie on zastąpiony przez jakiś rodzaj odpisu podatkowego. Natomiast to już każdy Kościół będzie podejmował decyzję, jak z pieniędzy, które ma, finansować mniejsze parafie – powiedział Trzaskowski.
Fundusz Kościelny nie zostanie zlikwidowany. Na razie to niemożliwe
Podkreślił, że Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany. — Oczywiście w poróżnieniu, rozmowie ze wszystkimi Kościołami. Zwłaszcza tymi mniejszymi, które mają więcej problemów, bo np. same opodatkowują wiernych – dodał.
Zaznaczył, że cieszy się, że ta sprawa wróciła do prac rządu i ma nadzieję, że zostanie załatwiona.
Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.
Fundusz Kościelny w Polsce. Jak działa i kto z niego korzysta?
95 proc. wydatków Funduszu Kościelnego to obecnie składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych. Korzystają z niego wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 r., gdy uchwalana została ustawa o przejęciu dóbr martwej ręki, i te, które nie utraciły żadnych nieruchomości.