Connect with us

NFL

Polska musi się w tym odnaleźć 👇

Published

on

Ekspert bije na alarm. Amerykanie się wycofują, Europa musi przygotować się na najgorsze

Wycofanie amerykańskich wojsk z rejonu Rzeszowa i Jasionki to sygnał, który – jak wskazuje w rozmowie z „Super Expressem” dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas – może świadczyć o realizacji zapowiedzi Donalda Trumpa. – „Stany Zjednoczone stają się mniej zaangażowane, aż militarnie ich zaangażowanie spadnie do zera” – mówi ekspert. Jego zdaniem Europa musi przygotować się na „dużo więcej samodzielności”.

Amerykanie opuszczają Podkarpacie. Czy to coś więcej niż przetasowanie?
Wycofanie wojsk amerykańskich z okolic Rzeszowa i Jasionki wzbudziło niepokój w Polsce i krajach regionu. Premier Donald Tusk zapewnia, że relokacja nie oznacza zmniejszenia obecności USA w Polsce. Jednak w rozmowie z „Super Expressem” dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, amerykanista i ekspert ds. bezpieczeństwa, wskazuje na głębsze znaczenie tego manewru. To początek realizacji wcześniejszych zapowiedzi Donalda Trumpa, który publicznie sugerował ograniczenie zaangażowania USA w Europie, a nawet opuszczenie NATO.

Trump chce pokoju bez Ameryki?
– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Trumpa, że zmierza on do uzyskania takiego pokoju na Ukrainie, w którym nie byłoby amerykańskiej obecności militarnej, tamże mogłaby być obecność sił państw europejskich, europejskich państw NATO w domyśle – mówi nam ekspert.

Dr Kostrzewa-Zorbas podkreśla, że decyzja o przesunięciu wojsk USA z Podkarpacia nie dotyczy jedynie logistyki. To czytelny sygnał polityczny, który ma wybrzmieć szczególnie w kierunku Moskwy.

Amerykańskie siły jak najdalej od Ukrainy
– W przypadku tego rozkazu nie chodzi oczywiście o terytorium Ukrainy, ale chodzi o uzyskanie wiarygodności tej zapowiedzi, że Stany Zjednoczone stają się mniej zaangażowane, aż militarnie ich zaangażowanie spadnie do zera i zaczynają ten proces od odsunięcia swojej obecności od granicy Ukrainy, od przesunięcia swoich sił zbrojnych w Polsce znad granicy wschodniej z Ukrainą na granicę zachodnią z Niemcami, jak najdalej od Ukrainy – komentuje dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

To celowy ruch, mający dowieść, że USA nie chcą być stroną konfliktu, ale także test lojalności europejskich partnerów.

NATO się zmienia. Jasionka w rękach Europy
– Tam są siły zbrojne kilku państw europejskich państw NATO, w tym niemieckie – zarazem kraju Unii Europejskiej – i norweskie, spoza Unii Europejskiej, jedne i drugie w ramach NATO, i zwiększy się rola prawdopodobnie sił polskich na miejscu, i sił z jeszcze innych państw europejskich – podkreśla specjalista ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.

Jasionka, określana jako „hub logistyczny NATO”, przechodzi w ręce Europejczyków. To oznaka rosnącej odpowiedzialności regionalnej.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 UKdiscoverer