NFL
Panu młodemu pozwolono zapuścić włosy. Garnitur, koszulę i krawat otrzymał z magazynu SS ➡️
Pierwszy i jedyny ślub w Auschwitz. Powiesili go w tej samej koszuli
18 marca 1944 r. w niemieckim obozie Auschwitz odbył się pierwszy i jedyny obozowy ślub. Tego dnia Austriak Rudolf Friemel związał się z Hiszpanką Margaritą Ferrer Rey. Mężczyzna był więźniem obozu, a kobieta pracownicą przymusową. Para nie doczekała ponownego spotkania po zakończeniu wojny.
Panu młodemu pozwolono zapuścić włosy. Garnitur, koszulę i krawat otrzymał z magazynu SS. Uroczystość odbyła się w obozowym urzędzie stanu cywilnego, jako jedyna w jego historii. Podczas ślubu grała obozowa orkiestra, a polski więzień Wilhelm Brasse zrobił nowożeńcom zdjęcia ślubne. W uroczystości uczestniczyli 3-letni Edi, syn Margarity i Rudolfa oraz ojciec i brat pana młodego. Nowożeńcy na jedną noc otrzymali pokój w bloku 24. Rankiem 19 marca, dzień po zaślubinach, Margarita wraz z synkiem wyjechali.
Rudolf Friemel i Margarita Ferrer Rey. Para poznała się w trakcie wojny domowej
Rudolf Friemel urodził się w 1907 r., przed wojną mieszkał w Wiedniu. Młodszą o dziewięć lat Margeritę poznał w Hiszpanii w drugiej połowie lat 30., podczas wojny domowej. Austriak był komunistą, a Margerita należała do organizacji Mujeres Antifascistas (Kobiety Antyfaszystki). Para pierwszy ślub wzięła w Hiszpanii, na mocy prawa obowiązującego w republice.