Connect with us

NFL

Iskrzy po decyzji Dudy. Apelują o wycofanie ustawy z TK

Published

on

Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego, blokując jej wejście w życie. Minister Sławomir Nitras wyraził zaniepokojenie skutkami tej decyzji.

Minister Sławomir Nitras podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki wyraził swoje zaniepokojenie decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o skierowaniu nowelizacji ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowelizacja miała wprowadzić m.in. zrównoważoną reprezentację płci we władzach związków sportowych oraz wsparcie dla zawodniczek w ciąży. Ponadto jej celem było wprowadzenie istotnych zmian, takich jak przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji w sporcie.

Polityk Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że prace nad ustawą trwały od marca 2024 roku i zostały przyjęte przez Sejm i Senat większością głosów.

Liczba zwolenników przepisów gwarantujących kobietom udział w zarządach związków sportowych była zdecydowanie większa niż liczba przeciwników. Wśród nich były nie tylko kobiety, ale też mężczyźni – najwybitniejsi sportowcy. Ta regulacja nie jest po to, żeby komuś coś odebrać, ale po to, żeby umożliwić rozwój sportu kobiecego – mówił minister.

Nowelizacja miała również zapewnić sportowcom większy wpływ na decyzje w związkach sportowych. Przewidywano, że jeden przedstawiciel sportowców będzie zasiadał na siedmiu członków zarządu.

– Takie rozwiązanie ma na celu bardziej harmonijne funkcjonowanie związków. Postanowiliśmy dać prawo głosu i wybierania przedstawicieli zawodników członkom kadry zawodowej z ostatnich czterech sezonów, czyli najwybitniejszym przedstawicielom. Ponadto osoby, które niedawno zakończyły kariery, które cieszą się w środowisku autorytetem, w naturalny sposób mogą pracować w związku w imieniu sportowców – wyjaśniał Nitras.

Nowe przepisy miały zobowiązać kluby sportowe do przyjęcia standardów przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji. Planowano również powołanie Rzecznika ochrony praw zawodników.

– Ustawa gwarantowała, że będę finansował związkom przygotowanie systemu antydyskryminacyjnego. Zadaniem Rzecznika nie było pilnowanie związków, tylko pomoc we wdrożeniu tego systemu – mówił minister Nitras, podkreślając znaczenie wsparcia dla zawodniczek po urodzeniu dziecka.

Małgorzata Niemczyk, członkini komisji, wyraziła oburzenie decyzją prezydenta. – Jestem oburzona, że tych wszystkich dobrych zmian prezydent Andrzej Duda nie zaakceptował – mówiła.

Rada Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego zaapelowała do prezydenta o wycofanie ustawy z Trybunału Konstytucyjnego, podkreślając konieczność rozwiązania problemów w polskim sporcie.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 UKdiscoverer